Vajon ön tudja, mire kell figyelni

Vajon ön tudja, mire kell figyelni
az első pár cipőcske vásárlásakor?

Ez a nap is eljött, gyermeke felállt és a pici talpak megtették az első önálló lépéseket. Ilyenkor a határtalan boldogsággal együtt számtalan kérdés is felmerül. Mikortól hordjon cipőt a gyerek? Mekkora legyen az első lábbeli? Milyen legyen a kialakítása? Az alábbiakban igyekszünk megválaszolni a legtöbbször felmerülő kérdéseket.

 

Mikortól hordjon cipőt a gyerek?

Ha van rá mód, akkor meleg időben a természetes talajon, fűben, homokban vagy kavicson javasolt a mezítlábas járás. Ez azért hasznos, mert az egyenetlen talaj folyamatos munkára készteti a talpizmokat, melyek így hatékonyan fejlődnek. Természetesen ilyenkor nagy figyelmet kell fordítani arra, hogy biztosan ne legyen fertőzést vagy sérülést okozó szemét a földön. Ha a gyerkőc már stabilan jár és naponta akár több órát is a kemény felületen közlekedik, akkor érdemes beszerezni egy lábbelit, mivel az otthoni sima talajon nem javasolt a mezítlábas járkálás.

 

Melyik fajtát érdemes választani?

Elengedhetetlenül fontos a megfelelő cipő kiválasztása, mely az első években megalapozza a lábak egészséges fejlődését. Az olcsó babacipők ortopédiai problémákat okozhatnak, szóval javasolt befektetni az első pár lábbelibe. Amit muszáj megemlíteni, bár nem kapcsolódik a járáshoz, az a kocsicipő, mely már újszülött méretben is kapható. Gyakorlatilag a babakocsiban hordja a gyerkőc. Az esztétikai funkció mellett a feladata, hogy melegen tartsa a pici lábakat. Szintén nem kapcsolódik a járáshoz, de röviden érdemes kitérni a kúszó-mászó cipőcskére is, mely a hideg padlótól véd és anyaga rendkívül kopásálló. Most pedig térjünk át az első lépések megtétele után szükséges fajtákra. Ekkor jön el a puhatalpú cipőcske ideje, mely a kemény padlón csökkenti a láb apró csontocskáira jutó terhelést és védi a gyerkőcöt az elcsúszástól. A pici első, hagyományos értelemben vett lábbelije a keménytalpú cipő lesz. Erre akkor van szükség, ha a gyerek már kb. négy-öt hete stabilan jár. Ezt az utcán fogja hordani, otthonra megmarad a puhatalpú cipő.

Milyen legyen a cipő kialakítása és milyen anyagból készüljön?

Az első lépések megtétele után vásárolt puhatalpú cipő legyen jól szellőző, természetes anyagból készüljön, például bőrből. Nagyon fontos, hogy tartsa jól a gyerkőc lábát, bokáját és a talpa legyen rugalmas, hajlékony és könnyű. Az egyszerű fel- és levétel miatt a tépőzáras cipőket preferálják a szülők, de ha a gyermek lába magas és széles, akkor mellőzni kell. Hiszen ilyenkor könnyen szétnyílik és a pici lábát nem tartja rendesen, így balesetveszélyessé válhat. Ebben az esetben a fűzős változatot érdemes választani, mely jól alkalmazkodik a magasabb lábfejekre is. Itt fontos megemlíteni, hogy minden gyermek lábfejlődése más és más, szóval használt, már kitaposott puhatalpú szandált vagy cipőt nem szabad a gyermekre adni, mert egészségtelen helyzetbe kényszerítheti a lábakat.

 

Mekkora legyen az első lábbeli?

Ahhoz, hogy a gyermek cipője mindig megfelelő legyen, két-három havonta meg kell mérni a pici lábát, mivel évente akár több méretet is nőhet. A cipő ideális esetben legyen 0,5-1 cm-rel hosszabb a gyermek lábánál és az előrésze legyen egyenes és kellően magas. Így a lábujjak elég mozgásteret kapnak, de semmiképp se legyen túl hosszú, mert akkor sokszor el fog esni a gyerkőc. Szóval a „vegyünk egy számmal nagyobbat, mert majd úgyis belenő” spórolós babacipő-vásárlási technikát nem szabad alkalmazni, mert a lábbeli kényelmetlen lesz és ortopédiailag is káros. Ha a cipő levétele után közvetlenül piros foltokat lát a gyermek lábán, akkor ott a cipő már nyomja a kis talpakat, szóval kinőtte. Ilyenkor újabb mérésre és új lábbelire van szükség.

 

Mikor kell szupinált gyerekcipőt vásárolni?

A picik bokája a járás megkezdésekor befelé dől, ezért fontos, hogy a cipőnek erős kérge legyen, ami jól tartja a bokát. Ha a normálisnál picit nagyobb a dőlés szöge, akkor el kell vinni a gyermeket orvoshoz, aki ha szükségesnek látja, akkor speciális cipőt javasol. Milyen a szupinált lábbeli? Tulajdonképpen egy kialakításbeli apró változtatás jellemzi ezeket a cipőket, vagyis a lábbeli sarokrésze kifelé döntött, ezáltal a gyermek bokája nem tud befelé dőlni. Szóval az egészségesen fejlődő lábaknak nincs szükségük szupinált (supinált) szandálra vagy cipőre, csak indokolt esetben, ha ortopéd szakorvos javasolja, akkor szabad a gyerkőcnek speciális lábbelit vásárolni.

 

Ha megbízható boltból szeretné a gyerkőc első pár lábbelijét megvásárolni és fontos önnek a minőség, az elérhető árak, a széles választék és a profi kiszolgálás, akkor nézzen körül a gyerekcipő webáruházunkban vagy látogasson el személyesen üzleteinkbe. Többek között a Szamos, a Richter, a Salus, a D.D.step, a Primigi és a Superfit termékeit is megtalálja nálunk.