Amikor eljön a várva várt pillanat, a gyermek a kapaszkodva lépegetést követően megteszi az első önálló lépéseit, felmerül a kérdés: milyen cipőben tegye mindezt? Ebből a cikkből kiderül és arra is kitérünk, hogy mikor van szüksége a gyerkőcnek speciális lábbelire.
Mit érdemes tudni a babalábakról?
Ebben a korban a kicsik lábboltozatai még nem alakultak ki, erre csak később, a járás kialakulásával kerül sor. A talpakat vastag zsírpárna borítja, a lábujjaikat gyakran begörbítik, akár fogni is képesek velük. Az állás, illetve a járás megkezdésekor a gyermek talpa még egész felületével támaszkodik a talajon, a boka egyenes állásban van. Azonban sokszor előfordul, hogy a járás kezdeti időszakában a sarok befelé fordul, mely nem feltétlen jelent problémát. Ha a bokabedőlés később, a biztos járás kialakulását követően is látható, akkor érdemes felkeresni egy ortopéd szakorvost és kikérni a véleményét. Ha a vizsgálatot követően szükségesnek látja, akkor speciális, úgynevezett szupinált (supinált) cipőt javasol majd. Mindemellett fontos megemlíteni, hogy minden gyermek lábfejlődése más és más, emiatt nem szabad a gyerkőcre agyonhasznált, kitaposott lábbeliket adni. Ezek a cipők egészségtelen helyzetbe kényszerítik a lábakat, ami komoly ortopédiai problémákat okozhat.
Mikor van szükség az első cipőre?
Az önálló járás kialakulása előtt semmiképpen. A kapaszkodva lépegetéshez nincs szükség első lépés cipőre, ehhez bőven elég egy csúszásgátló zokni vagy egy puhatalpú babacipő, mely nem csúszik le a pici lábáról. Javasolt a mezítlábas járás egy otthon lerakott szivacsszőnyegen vagy a szabadban, természetes talajon, például homokban, fűben vagy kavicson. Természetesen az utóbbi feltétele a jó idő és az, hogy még véletlenül se legyen a talajon sérülést vagy fertőzést okozó szemét. A mezítlábas járás azért javasolt, mert az egyenetlen talaj folyamatosan munkára készteti a talpizmokat, melyek ezáltal gyorsabban fejlődnek és így hamarabb alakul ki a helyes járás. Ha a gyermek naponta akár több órát is közlekedik a kemény felületen, akkor érdemes beszerezni az első lépés cipőjét.
Milyen szempontokra kell figyelni az első lépés cipő kiválasztásánál?
Az első pár gyerekcipők határozzák meg a kicsi lábának egészséges fejlődését. A későbbi lábelváltozások babakorban előzhetők meg, a rendszeres mozgás és a megfelelő lábbelik segítenek abban, hogy a gyerkőc lába problémamentes felnőtt lábbá fejlődjön. Milyen a megfelelő lábbeli? Jól szellőző, természetes anyagból, például nagyon puha bőrből készül. A talpa puha, hajlékony, rugalmas és könnyű. A kérge stabil, jól tartja a pici bokáját és a cipő orra széles és kellően magas, hogy a lábujjak kényelmesen elférjenek. A gyerekcipő ideális esetben fél-egy centiméterrel hosszabb a kicsi lábánál. Mivel a gyermek lába évente akár több méretet is nőhet, javasolt két-három havonta megmérni, hogy a cipő mindig megfelelő legyen. Az első lépés cipők többnyire fűzősek, így egyszerűbben ráadhatók a kicsire és jól illeszkednek a lábfejére. A cipőcskék belső részének anyaga puha, hogy semmiképp se tudja feldörzsölni a gyerkőc lábának érzékeny bőrét. Az első lépés cipő feladata, hogy a kemény felületeken csökkentse a pici lábak csontocskáira jutó terhelést és védje a gyermeket az elcsúszástól.
Az üzleteinkben és a webáruházunkban kapható első lépés cipők minden, fent említett feltételnek megfelelnek. Többek között a Maus, a Richter és a Superfit kiváló gyerekcipőmárkák minőségi termékeit is megtalálod nálunk.