Jó néhány esetben előfordult már, hogy az üzletbe betérve, egy adott mérethez ragaszkodva kértek gyerekcipőt a szülők, majd a két számmal nagyobbal távoztak. Mi ennek az oka? Hogyan lehet biztosra menni? Íme, néhány tanács, mely segít eligazodni a gyerekcipő-mérettáblázatok útvesztőjében.
Miért ”ugrálnak” a méretek?
A gyerekcipő méretek kérdése nemcsak a kicsik lábának gyors növekedése miatt okoz fejtörést a szülőknek, hanem a gyártók különböző méretezése miatt is. Minden márka rendelkezik saját mérettáblázattal, sőt típusonként is eltérőek lehetnek a számok. Mivel évente több ezer új modell kerül le a gyártósorokról más-más kialakítású talppal, a különböző méretekhez kapcsolódó belső talphosszak eltérnek. Emiatt nem lehet azokat feltüntetni egy egységes gyerekcipő-mérettáblázatban. Ráadásul nem biztos, hogy a gyerkőcnek ugyanakkora cipőre és szandálra van szüksége, hiszen előfordulhat, hogy utóbbiból egy-két számmal nagyobb lesz kényelmes számára. Szóval nincs egyetlen, minden márkára és minden lábbelire érvényes, konkrét mérettáblázat.
Személyesen vagy online?
A próbálásnak köszönhetően nyilván az üzletekben, személyesen könnyebb megtalálni a tökéletes méretet. Azonban online cipőrendelés esetén már nehezebbnek tűnik a feladat, pedig megbízható webáruházaknál végtelenül egyszerű a megfelelő méret megtalálása. Mi minden szezonban lemérjük a hozzánk beérkező lábbelik belső talphosszát és a webshopban feltüntetjük azt a cipőméret mellett. Emellett szerepeltetünk még néhány adatot, hogy megkönnyítsük az online vásárlást. Például feltüntetjük, hogy milyen lábfazonra ajánljuk, hogy puha vagy kemény-e a talpa, illetve azt is, hogy formatalpas vagy szupinált (supinált) cipő-e az adott modell.
Hogyan mérd le gyermeked belső talphosszát?
- Rögzíts egy A/4-es papírlapot a padlóra, állítsd rá a gyerkőcöt és rajzold körbe a lábait.
- Figyelj arra, hogy ne húzza be a lábujjait! Fontos, hogy álló helyzetben legyen a gyermek, hiszen a ránehezedés miatt széltében és hosszában is ”elterül” a láb.
- Mérd le pontosan a két leghosszabb végpont, a sarok és a nagylábujj közötti távolságot és a kapott mérethez adj hozzá 7-10 millimétert.
- Kész is!
- Megkaptad a belső talphossz méretét. Fontos, hogy a gyerkőc mindkét lábát mérd le, hiszen sok esetben lehet eltérés közöttük. Értelemszerűen mindig a nagyobbhoz válassz lábbelit a gyermek számára.
Már megint kinőtte?
A gyermek lába évente akár több méretet is változhat, ezért érdemes akár két-három havonta megmérni a kicsi talpakat, hogy a cipő és a szandál nagysága mindig tökéletes legyen. A gyerkőcök nem minden esetben érzik, hogy kicsi rájuk a lábbeli vagy csak nem foglalkoznak vele, emiatt neked kell figyelned a jelekre.
Ha a gyermek a cipő felvételét követően nyűgössé válik, az öledbe kéredzkedik, illetve közvetlenül a lábbeli levételét követően piros foltokat látsz a lábán vagy deformálódik a cipő, akkor valószínűleg kinőtte. Ha túl nagy a lábbeli, akkor a pici lábak csúszkálni fognak benne és a súrlódás következtében vízhólyagok alakulnak ki, mely szintén egyértelműen jelzi, hogy új mérésre és cipőre van szükség.
A megfelelő minőségű és nagyságú lábbeli elengedhetetlen a gyerekek lábának egészséges fejlődéséhez, emiatt kellő figyelmet kell fordítani a gyerekcipő-vásárlásra. Nálunk, a Levendula Gyerekcipő webáruházában minden méret mellett szerepel a pontos belső talphossz is. Ha mégis bizonytalan vagy, nyugodtan tedd fel kérdésed telefonon vagy e-mailben. Természetesen üzletünben is készséggel állunk rendelkezésedre, bátran látogass el gödöllői gyerekcipőboltunkba!