Ha gyermeke a közeljövőben lesz bölcsődés, vagy most kezdi az óvodai beszoktatást, esetleg az iskolai éveket, akkor szüksége lesz egy kényelmes váltócipőre vagy szandálra. Minden részletre figyelni kell, hiszen a gyerkőc napi hat-nyolc órát tölt el a lábbeliben. Az alábbiakban kitérünk a legfontosabb szempontokra, melyeket vásárláskor mindenképpen érdemes szem előtt tartani.
Bölcsődébe megy a gyermek
A négykézláb közlekedő gyerkőcöknek a kúszó-mászó babacipők a javasoltak, melyek védik az apró talpakat a hideg padlótól. Ha már elindultak a pici lábak, akkor eljött a puhatalpú cipők ideje a babáknál. Fontos, hogy könnyű legyen a cipő, jól szellőzzön és természetes anyagból készüljön. Az eleje legyen széles, hogy a lábujjak kényelmesen elférjenek benne és jól tudjanak kapaszkodni. A cipő vagy szandál sarokrésze tartalmazzon merevítést, tartsa megfelelően a gyerkőc lábát és a talpa legyen minimum két-három rétegű, vékony, puha és hajlékony. A külső talprész anyaga hasított bőr legyen, hogy ne csússzon a padlón. A kicsi lábak érdekében ne az olcsó cipők kerüljenek a kosárba, tehát ne csak az ár számítson, érdemes befektetni a minőségbe.
Óvodás korba lépett a gyerkőc
Ha szerencsés, akkor három évig otthon maradhatott a gyermekével, így csak óvodás korban megy először közösségbe a csöppség. Mivel az oviban is hosszú órákat töltenek el a váltócipőben fontos, hogy jó minőségű, kényelmes és egészséges kialakítású benti lábbelit vagy szandált válasszon. Szóval a papucs szóba sem jöhet, hiszen az egészségtelen a fejlődő lábaknak, mindemellett balesetveszélyes is. Az óvodai váltócipő vásárlásakor is érvényesek a korábban már említett, bölcsődei puhatalpú cipő vagy szandál tulajdonságai. Az a legfontosabb, hogy érezze jól magát a gyermek a cipőben és ne zavarja az egész napos kúszás, mászás, ugrálás, futkározás és guggolás közben.
Kezdődnek az iskolás évek
Az iskolai cipők esetében már határozott elképzelése van a gyerkőcnek arról, hogy mit viselne szívesen. Melyik mesehős legyen a cipőn, vagy melyik cuki állatocska, esetleg a kedvenc szín dönt, ez már egyénfüggő. Fontos, hogy gyorsan le- és felvehető legyen, hiszen a tíz-tizenöt perces szünetekben nincs idő a cipőfűzővel bajlódni. Ezért a kisiskolásoknak a legpraktikusabb a belebújós lábbeli vagy a tépőzáras változat. Vásárláskor a tökéletes méret és a jó minőségű anyag mellett fontos, hogy megfelelően szellőzzön a lábbeli és komfortosan érezze benne magát a gyerkőc. Vásárláskor bizonyosodjon meg arról, hogy a rózsaszín unikornisos kislánycipő vagy a kék-piros pókemberes kisfiúcipő valóban kényelmes-e a gyermeknek. Hiszen láttunk már olyat, mikor az unikornisért vagy a pókemberért akár a kényelmet is hajlandó volt figyelmen kívül hagyni a gyerkőc.
Mikor szükséges a szupinált (supinált) gyerekcipő?
Ha a gyermeknek a normálisnál picit jobban bedől a bokája, akkor el kell vinni ortopéd szakorvoshoz, aki a vizsgálatot követően szupinált (supinált) cipőt vagy szandált javasolhat. A speciális lábbeli egész napos viselése nem szükséges, szóval érdemes benti cipőnek használni, az utcán pedig a hagyományos lábbelit hordani. Tehát csak indokolt esetben vásároljon speciális cipőt, az egészséges lábaknak nincs szükségük szupinált (supinált) gyerekcipőre.
A megfelelő benti lábbelit gyerekcipőkre specializálódott boltokban érdemes keresni, ahol a széles választék mellett szakszerű segítséget is kap a vásárláshoz. Ha megbízható boltból szeretné a gyerkőc váltócipőjét beszerezni, akkor nézzen körül a gyerekcipő webáruházunkban vagy látogasson el személyesen üzleteinkbe. Nálunk többek között a Szamos, a D.D.step, a Richter, a Primigi, a Superfit és a Salus termékei közül válogathat.