Mikortól kell cipő a babának?

Mikortól kell cipő a babának?

Ha mászik még, minden esetben csak puhatalpú cipőcskét válassz

A csecsemő „alapból lúdtalpas”, egészen addig, míg el nem tűnnek a hosszanti és a haránt boltozatot fedő párnácskák, meg nem erősödnek, izmosodnak a lábszár és a lábfej izmai. Kétéves korig élettani jelenség a telitalp.

Ebben a korban nem kell rögtön ortopédushoz rohannunk, csak akkor ha a talp íveltsége hiányzik, a belboka pedig feltűnően közelít a talajhoz, és az Achilles-ín íve nem függőlegesen fut le.

 

  • Fontos, hogy folyamatosan figyeljük a baba lábfejlődését!
  • Ne állítsuk, ne járassuk a babát, csak ha már egyedül képes rá! Másszon minél tovább, hogy erősödjenek a törzsizmai!
  • Cipőt csak abban az esetben adjunk a baba lábára, ha folyamatosan, egyedül jár.

Fontos, hogy a gyerekcipő talpa legyen hajlékony és jól fogja a gyerek bokáját!

Az örökölt cipőtől tartózkodjunk, mert az így-úgy kitaposott lábbeli alakjához fog alakulni a baba lába.

A puha talpú cipőkről megoszlanak a vélemények, sok anyuka szereti, először mikor még csak néhányszor áll fel a baba de többségében mászik, kényelmes viselet és melegen is tartja a babakocsiban, hordozóban, kövön a lábacskát!. Azonban ha a baba már stabilan jár, a szandál vagy cipő tartsa a bokát, vagyis legyen kérges. A belső haránt emelő betétet nem javasoljuk kis korban, mert ellustulnak a talpizmok az állandó alátámasztástól.

 

Otthon mezítláb?

A parketta, járólap kemény, a talpak minden lépéskor szétterülnek a talajon. Javasoljuk csatos, tépőzáras, kérges, bokát jól tartó hajlékony szandált. Ilyenek a Superfit, Szamos, Richter, D.D.Step márkától kaphatók. Ha bölcsiben, oviban tölti a gyerek a nap nagy részét, akkor a benti cipő legyen a „minőségi”, és, ha nincs ortopédiai elváltozás, akkor abban a pár órában, amikor otthon van, már nyugodtan lehet mezítláb.

A prevencióhoz tartozik a minél korábban kezdett ovis sportolás, testmozgás. A törzs, lábizomzat erősítése, a helyes testtartás kialakítása kulcsfontosságú gyermekkorban. A lábfej, boka, lábszár, comb, medence, gerinc együtt biztosítják a tartó- és mozgatószervek helyes működését.

Szabadtéren mindig legyen a gyerek mezítláb (praktikus, ha a tengerparton is hagyjuk őt tengeri szandál nélkül futkosni, 1 nap alatt teljesen hozzászokik a kavicsokhoz), a homokozóban, füvön vegyük le a kiscipőt. Ezzel nem csak az izomzat erősödik, bőrön keresztüli a gyerek érzékelése és egyensúlya is jobban fejlődik!

Tehát összefoglalva, ne erőltess semmit a baba korai időszakában, hagyd a gyereket sokat-folyamatosan, szabadon mozogni, fára mászni, hintázni, futkosni, ezt azzal segítheted elő ha minél többet vagytok a szabad levegőn  és nem utolsó sorban vásárolj neki lábtípusának megfelelő minőségi gyerekcipőt!

Gyerekkorban alapozod meg izomrendszerét! Te vagy érte a felelős!