Mikor és kinek hasznos a

Mikor és kinek hasznos a
supinált talpbetét és sarokék?

A kétlábon járás kényszerű körülményeihez az evolúció során a láb még nem alkalmazkodott teljesen, a tartós igénybevételt nem bírja, boltozata megereszkedik, a hosszanti és haránt boltozat megsüllyed, ezért a talp belső része is érintkezik a talajjal. Ha vizes talp­pal kőre állunk, láthatjuk a talp lenyomatát.

A boltozat eltűnése miatt a bel­boka jelentősen kiáll. A láb elveszti szép alakját, és ezzel a rugalmas járás képességét.

  Lúdtalp tünetei

  • Kezdetben égő érzés a talp­ban, később határozott nyilallás jelentkezik, ami hosszabb állás, sétálás után gyötrelmes lehet. Később a fájdalom kiterjed az egész lábtőre, de a lábszár, a térd, a comb, sőt a csípő és deréktáj izmaiba is kisugárzik. A fájdalom pihentetésre redukálódik.
  • Jellegzetes észrevétel még a láb és az egész alsó végtag gyors elfáradása, a boka és a láb ízületeinek merevsége. Gyakori az intenzív lábizzadás, a bőrbetegségekre való fokozott érzékenység.

  Lúdtalp megelőzése

A legtöbb betegség megelőzhető, így a lúdtalp is.

Gyermekkorban nagy a szülő felelőssége:

  • kerülendő a korai lábra állítás, az elnyújtott, fárasztó séták. Az ép csontozatú és izomrendszerű gyerekek esetén a fő szabály: hagyjuk, hogy a gyermek természetes mozgásigényét kiélje, és ne akadályozzuk természetes fejlődése normális rendjét.
    Fontos a megfelelő, lábformájához illeszkedő cipőválasztás. A pántos, kéreg nélküli szandál, a puha talp­ú, sarkatlan cipő nem egészséges, mert nem tartja a porcos bokaizületet. Javasoljuk a lábfej formáját követő, bőrtalpú, esetleg magas szárú fűzős, vagy tépőzáras, lábszélességre állítható cipő használatát.
    Figyeljünk arra hogy a lúdtalp kialakulása gyakran kamaszkorban következik be, amennyiben szükséges, vásároljunk gyermekünknek megfelelő talpbetétet.
  • Amennyiben úgy látjuk, hogy a boka belefé dől, megoldás lehet a cipőbe ragasztható supináló sarokék használata. Vegyük ki a cipő talpbetétjét, majd vastagabb felét befelé fordítva (emelés mentén) ragasszuk be a cipőbe úgy, hogy a sarokék pontosan a sarokhoz illeszkedjen, majd tegyük vissza rá az eredeti talpbetétet.
  • Természetesen a supináló betét nyitott szandálba is használható, hiszen nem csúszik ki belőle a beragasztás miatt.