A legtöbb lábbetegség kiskorban kezdődik és mire a gyermekből felnőtt lesz lába eldeformálódik! A cipődivat miatt már gyermekkorban jelentkeznek a különböző behatások amelyek a fiatal korban olyan befolyással vannak, hogy a nemzetközi statisztikák szerint pl. a 10-12 éves lányok 25%-a 16-18 évesek 50%-a a mai divatos cipőknek köszönheti lábelváltozásait.
Divat = lábfájós felnőtt
A rossz hír pedig az, hogy a szerzett lábbetegségek nagy általánosságban gyermekkorban alakulnak ki. Tudnunk kell, hogy a gyermekláb kb. 14 éves korig igen érzékeny a cipő okozta károsodással szemben, nagyon fontos, hogy a gyermek lába egész nap viseli testének teljes súlyát állás és járás közben, alap követemény, hogy a gyerekcipőnek kérge, tartása legyen bokarésznél, ami körülöleli a gyermek bokáját.
Tartós állás, járás esetén túlsúlyos gyerekeknél a láb terhelése és teherbírása közötti egyensúly megbomlik, így kialakulhat ki a sarokcsont befelé fordulása, ami statikai elváltozásokat okozhat.
Kezdjük a születésnél
A kisgyereknél a legfontosabb a megelőzés!
- a csecsemőknél a talpboltozatait kitöltő zsírpánák nem összetévesztendőek a boltozat süllyedésével (a járás-izommunka hatására a zsírpánácska eltűnik)
- a még nem járó vagy csak totyogó gyermeknél a hosszanti boltozat hiánya normális (az izomtónus növekedésével fejlődik ki)
- a megfelelő hosszboltozat a kisgyerek 2. évére feljődik ki, amikor a zsírpárna eltűnik
- amennyiben a zsírpárna eltűnik de a sarokcsont felső része és a bokacsont befelé dőlő helyzetben marad, az lúdtalhoz vezethet
A gyereklábbal kapcsolatos "kis" problémákat rendszerint nem veszik komolyan a szülők és csak súlyosabb tünetekkel fordulnak orvoshoz.
Lúdtalp = boka bedőlése "harántsüllyedés" minden korban előfoldulhat. Akkor beszélünk lúdtalpas kisgyerekről, ha a boltozat nem alakul ki és a boka befelé dől.
A lúdtalp és a harántsüllyedés attól alakul ki, hogy az alsó végtag teherbírása és megterhelése közötti egyensúly megbomlik, ennek következtében statikai elváltozásokés azokat követő fájdalmak jönnek létre.
A sarokcsont befelé fordulása a következőket eredményezi:
- megnő a befelé forduláserlősegítő erőpárnyomatéka
- a szalagok és az izomzat ezzel nem képes egyensúlyt tartani
- ezáltal a lúdtalp helyzet fokozódik
Amennyiben úgy látod, hogy gyermeked bokája befelé dől (a képen már egy nagyon csúnya állapotú lúdtalpat mutatunk, nem szabad, hogy ennyire elhanyagoljuk), gyermekednek supinált cipőre van szüksége a boka helyes irányba korrigálásához. A supinált lábbelik, mind Magyarországon készülnek, Magyar találmány, Magyar termék, így bártan ajánlom!
- ha a sarokcsont elfordul akkor a test súlyát a belső talpélről a külsőre kell helyeznünk (supinált cipő = a cipősarok belső széle fél cm-re magasabb + a sarkat magasan megfelelően tartja a bokarésznél.
Nagyon fontos tudni, hogy a boltozattartó izomzat fejlesztése szükséges a boltozat fenntartásához.
- Eredményt csak éveken keresztül tartó rendszeres lábtornával érhetünk el.
A gyereklábbal kapcsolatos "kis" problémákat rendszerinte nem veszik komolyan a szülők és csak súlyosabb tünetekkel fordulnak orvoshoz.
Remélem a cikk elolvasása után te is komolyan veszed ezt a témát és ellenőrzöd hátulról kisgyeremeked lábát. A cikk alapján te is el tudod dönteni mát, hogy szükségetek e van supinált cipőre vagy sem