Hatalmas mérföldkő, amikor a kisgyerek először be tudja kötni a cipőjét. Mi szülők és ő egyaránt büszkeséget érzünk, ami arra sarkallhat, hogy onnantól kezdve csakis a fűzős gyerekcipő felé nyúljon a kezünk. Ez azonban nem minden esetben jó ötlet.
Lássuk, milyen hátrányokkal járhat a fűzős gyerekcipő:
- Időveszteség és bosszankodás – A reggeli készülődéskor nem mindig fér bele türelmesen és támogatóan kivárni, amíg a kisgyerek tökéletesen beköti a cipőjét. Főleg, ha még gyakorlatlan. A siettetés és az esetleges kudarc hosszú időre elveheti a gyerek kedvét a fűző cipőktől, mi szülőként pedig feleslegesen iktatunk be egy plusz türelmetlenségre okot adó faktort a reggeli rohanós rutinba.
- Balesetveszély – A lazán megkötött gyerekcipő könnyen kioldódhat, ami pontosan tudjuk, hogy egyet jelent a hasra eséssel. De ugyanez a helyzet a túl hosszú hurkokkal is. A dupla csomó megoldás lehet erre, de ha túlzottan meghúzza a gyerek, kioldhatatlanná válik.
- Kényelmetlenség - A fűzős gyerekcipő egyik nagy előnye, hogy könnyedén a lábhoz lehet igazítani. Persze ez csak számunkra, felnőttek számára ilyen egyértelmű és egyszerű. Egy gyerek csak túl akar esni a bekötésen, hogy mehessen játszani az udvarra, ami gyakran kényelmetlenséghez vezet; túl szoros vagy épp túl laza lesz a cipőben a fűző.
Abban az esetben, ha a gyermek már megtanulta cipőfűző bekötését, semmiképp se vedd el a kedvét azzal, hogy továbbra is csak tépőzáras gyerekcipő várja az ajtó mellett. Ilyenkor érdemes a hétköznapi viselet esetén még megtartani a jól bevált cipőcskét – amit egyedül már szuperül vesz fel és le -, de beszerezni egy fűzős gyerekcipő darabot. Ezt viselje, amikor délután elmentek együtt sétálni, játszóterezni, vagy hétvégén.
A lényeg, hogy legyen elég ideje felvenni, és neked türelmed kedvesen kijavítani, ha szükséges. Ez az átmeneti időszak lehetőséget teremt mindenki számára, hogy pár héttel később, elengedhessétek a tépőzáras gyerekcipő variánsokat.