Nagyon fontos egy kisgyerek életében a következetes és állandó napirend felépítése.
Most ez azzal, hogy az óvodákat és iskolákat bezárták a covid miatt, még fontosabbá vált. Nélkülözhetetlen, hogy a gyerekek minden napja tartalmasan és rendszerben fel legyen építve, meg legyen tervezve.
Ebbe nagyon sok minden beletartozik, mint a napi rutin feladatai; felkelés, felöltözés, fogmosás, étkezések, játék, rendrakás mellett a testmozgás. Mivel márciusban a gyerekek nem fognak ovib a járni, át kell venni a szülőnke ezen feladatok megtanítását, hogy az iskolában önnálóan, egyedül automatikusan menjenek a rutinfeladatok és az ovónéniknek a beszoktatás mellett ne kelljen még a gyerekcipő feladásával, tépőzárazásával is foglalkoznia.
Az óvodások rengeteg féle képpen mozoghatnak. Kint az udvaron, parkban, játszótéren, erdei ösvényen. Sétálhatnak, túrázhatnak, mászhatnak, labdázhatnak, futkározhatnak vagy négykerekűzhetnek is. (Ne feledd motorozásnál ha húzzák a gyerekek a lábukat, oda az új cipő!) Használj cipővédőt motorozáshoz!
De most pár benti gyakorlatot szeretnénk javasolni, fejlesztő tornát, ami az iskolát is előkészíti. (Itt találsz még iskola előkészítő füzeteket is) Ezeket a gyerekek ismerik az óvodából, ahol csoportos foglalkozás keretein belül gyakorolni szokták. Most otthon végezhetik, a szobában.
A házi ovis tornához átöltözhetnek a gyerekek. Ez egyrészt kényelmessé teszi a mozgást, másrészt ad egy keretet a gyakorlatnak. Tudni fogják, hogy most testgyakorlás lesz, szinte mintha az oviban lennének. Felvehetnek kislány tornaruhát, hosszú ujjú tornadresszt, kisfiú melegítőt, gyerek sportcipőt, Superfit vagy D.D. Step vászoncipőt
A gyakorlatokat mindig a nagymozgásokkal kell kezdeni, utána jönnek a kismozgások. Minden gyakorlatból 10-10 darabbot végezzen. Lehet zenére vagy mondókát mondva.
- bemelegítés: jobbra ugrás-balra ugrás
- terpeszállásban vízszintes karhúzogatás behajlított, majd kinyújtott kézzel, felváltva (2x-2x)
- most bal kéz fent-jobb lent karlendítés (2x-2x), majd felváltva cserél
- mindkét kar karlendítése előre fel (2x), majd oldalra (2x)
- magas kéztartásba emelni a kezeket és integetni
- csípőre tett kéz, törzshajlítás előre-hátra (2x-2x)
- csípőre tett kéz, jobbra dőlés, balra dőlés (2x-2x)
- előre hajlás a földet megérintve és vissza (2x)
- fejkörzés (csak óvatosan)
- hogy mennek a katonák? magas térdemelés karlendítéssel
- jobb láb elöl, bal hátul és ugrással csere
- guggolótámasz, majd hátra ugrás fekvőtámaszba
- 1 lábon állás
- matracon gördülni: törzsizmokat fejleszti
- végén: nyújtózkodj egy jó nagyot, kezeddel, lábaddal is! Lazulj el! A kezedet tedd rá a hasadra, becsukhatod a szemedet és vegyél egy jó nagy levegőt, hogy megemelkedjen a kezed a hasadon! Tartsd bent, ne fújd ki! (ismételd 10-szer)
- ujjtorna: 2 kéz összezárva, és egyenkét szétválasztani az ujjakat, sorban mind az ötöt
- ovis tornazsákba elrejteni tárgyat vagy rizsbe tenni játékot, hogy a gyermek ne lássa mi az és azt tapogassa ki, hogy mi az. Pl: autó, labda, toll, kulcs
A gyakorlat után igyál vizet BPA mentes gyerek kulacsbó! Egészségedre!