Hasonlóan az unisex lábbelikhez, ez is sok szülő hatalmas dilemmája, ami ebben az esetben így fogalmazódik meg: árthat-e a gyereknek a használt gyerekcipő?
Amikor realizálódik, hogy új cipő kell a gyerkőcnek, a nagyobb testvér szekrényben pihenő korábbi, még szép állapotú gyerekcipői szinte dalra fakadnak: „Itt vagyunk!”.
Persze az is előfordulhat, hogy a rokonok állítanak be hasonló kvalitásokkal rendelkező lábbelikkel, vagy épp anyukák, alig használt supinált gyerekcipő hirdetései kacsingatnak ránk. Lényegesen pénztárcabarát megoldásnak tűnhet, hogy engedjünk a csábításnak, de vajon rövid vagy hosszú távon ártunk-e ezzel a kisgyermekünknek?
Hároméves kor alatt ne!
A gyermekek lábfejlődésének nagy szakasza – haránt- és hosszboltozata –,hozzávetőleg 36 hónapos korukig zárul le. Ebben az időszakban tehát nagyon fontos szerepe van a megfelelő cipőválasztásnak. A boka tartása az elsődleges, ami egy használt gyerekcipő esetén megkérdőjelezhető, hiszen a sarok körüli cipőkéreg megpuhulhatott, eldeformálódhatott az előző használat során.
Emellett azt is érdemes tudni, hogy minden gyerek – és természetesen felnőtt - lába más nyomot hagy a cipőben: másként dől a bokájuk, máshová helyeződik a súlypontjuk, másmilyen a lábujjak elrendeződése… stb. Az ilyen „kitaposott” gyerekcipő még egy DD Step szandál vagy egy supinált cipő esetén sem ajánlott újrahordásra.
Természetesen azt nem állítjuk, hogy nem létezhet olyan használt gyerekcipő, amit egy háromévesnél idősebbre nem lehetne ráadni. Az ilyen jellemzői: a sarokrész alig van megtörve, nincs megkopva a talpa, a belső talprészen nincs szakadás, a tépőzár/ a csat erősen zár, tehát valóban tökéletesnek tűnik az állapota. Ám az tény, hogy olyan helyzetekben, amikor a gyerek lábán sokat van a cipő – például óvodában, iskolában -, minőségi, új gyerekcipőt érdemes választani.