Gondoltad volna, hogy a bőr cipő ugyanolyan gondoskodást igényel, mint az ember bőre?
Sokan azért vásárolnak bőr cipőt, mert azt gondolják róla, hogy életre szól: tartós, jó minőségű, télen melegít, nyáron pedig nem izzad bele a lábunk. Ez mind igaz is, azonban hosszútávon csak akkor tesz kielégítő szolgálatot a bőr cipő, ha megfelelően ápoljuk. Az elhanyagolásnak bizony megfizetjük az árát, hiszen:
- ha nem ápoljuk, a bőr felülete kiszárad, berepedezik
- így könnyebben beázik
- a repedésekbe megtapad a por, kosz
- hamar viseltes lesz a külseje, még akkor is, ha viszonylag új a cipő
A legfontosabb ápolóeszköz a cipőkrém. Cipőkrémből számtalan fajtát találhatunk a boltokban, azonban nem mindegy, hogy melyiket választjuk, hiszen a bőr típusát is figyelembe kell vennünk vásárláskor. Ez először egyszerűnek tűnik, de a speciális megnevezések elbizonytalaníthatnak minket. A ’fedett bőr’ például a normál bőrt jelenti, amit hagyományos cipőkrémmel, pasztával ápolhatunk. Rengeteg helyen kapni tubusos gyorsápoló krémet, melynek ismertetőjele a szivacsos vég- na ezt semmiképp ne használjuk! A tubusos gyorsápolók szilikont tartalmaznak, mely első használatra szép fényt kölcsönöz a bőr cipőnek, hosszútávon azonban kiszárítja felületét, ami repedésekhez vezet.
A természetes bőrnek több fajtáját különböztetjük meg:
- box bőr: többféle állati bőr, ez a legelterjedtebb, fényes felületű
- velúr bőr: puha felületű csiszolt bőr, érintésre a szálirány változhat, emiatt bársonyos tapintású
- nubuk bőr: finom tapintású, bolyhozott bőr, vékony szőrréteggel a tetején
- lakkozott bőr: természetes bőrt lakkréteggel vonják be
A különféle ápolószereket funkciójuk szerint csoportosíthatjuk, illetve, hogy melyik bőrfajtához használhatóak. Először egy szőr-vagy gumikefével ajánlatos eltávolítani a szennyeződést a felületről, a lakkbőrön lévő szennyeződésekhez használhatunk enyhén nedves kendőt is. A tisztító radír használata a makacsabb foltokhoz kiváló, szinte minden felületen. A cipőkrémek többnyire fekete- és színtelen formában kaphatók. Ezek kiválóak a normál illetve fényesebb felületű bőr ápolására, élénkíti a bőr színét és enyhe fényt kölcsönöznek a cipőnek. A velúr és nubuk renovátor egy speciális folyadék, amely csak ezeken a felületeken használható. Felvitelét célszerű egy puha kefével végezni, hogy a szálak közé is eljusson a folyadék. A zsírozó krémek, vagy más néven waxok ápolják és impegrálják a zsírozott bőröket. Természetes bőrökön használható, matt hatást eredményez.
Az impegrálószerek többsége spray formájában kapható és vízhatlanná teszi a cipőt, valamint vízlepergető funkciója a szennyeződésektől is védi a felületet. Kéthetente érdemes befújni a cipőt a tartós védelem érdekében. Szinte minden anyagra használható, kivéve a lakkbőrt és a lycrát.
Ez a téma kimeríthetetlen praktikákkal és trükkökkel rendelkezik, rövid gyorstalpalónk azonban elegendő ahhoz, hogy szakszerűen ápolhassátok cipőiteket a mindennapokban. A lényeg, hogy jó minőségű bőr cipőt válasszunk és ápoljuk rendszeresen a felületének megfelelő szerrel! Meglátjátok, cipőtök meghálálja a gondoskodást és hosszú ideig megőrzi újszerű állapotát.
Ha van más ötletetek, vagy tapasztalatotok cipőápolással kapcsolatban, várjuk őket kommentben!