Benti programok gyerekeknek

Benti programok gyerekeknek
covid idején is

Rengeteg játék van, amit bent (házban, lakásban) lehet játszani. Néhányat felsorolunk. Ezeket biztosan ismeritek, de lehet, nem jut eszetekbe, hogy ezeket is alkalmazhatjátok tevékenységnek, unaloműzőnek, covid idején.   

- Hajtogatás – Papírból készíthettek hajtogatott figurákat. pl: csónakot, repülőt, sótartót, angyalt, darut stb... Ki is színezhetitek és cérnára fűzve ki is akaszthatjátok a szobában.   

- Marokkó – Műanyag pálcikákat össze kell fogni, kicsit megtekerni és leejteni az asztalon. A pálcikákat úgy kell felvenni, hogy ne mozduljanak meg az alatta lévők. Ha megmozdul, a következő játékos jön. A pálcikákra jelezve van, hogy mennyit érnek és a játék végén megszámoljátok a szerzett pontokat, hogy ki nyert.

- Dominó – Lefordított dominók közül mindenki húz 10 darabot és egyesével lehet rakni a kezdő dominóhoz azonos számút. Ha nem tudsz rakni, akkor húzol középről. Az nyer, akinek először elfogynak a dominói.  

- Szójáték - Többen is lehet játszani. Kiválasztotok két magánhangzót és annak minden két szótagos szóban benne kell lennie. Felváltva következtek és mindenki mond egyet. Végtelen hosszú lehet a játék. Ha sokáig kell várakozni, nagyon jól elfoglalhatjátok magatokat. Pl: e-e a két betű. Alkotható szavak pl: Eger, eper, seper, teper, veder, meder, bever, szelep, hever, cseveg, kelep stb... Vagy a-a a két betű esetén: apa, anya, maga, tagad, tata, papa, mama, kasza, zaba, lapaj, Baja stb…    

- Sakk – Van a hagyományos sakk, amit ketten játszanak. A bábuk meghatározott módon közlekedhetnek a fekete-fehér sakktáblán. És lehet francia sakkot is játszani, ahol az a játékos nyer, aki ki tudja ütetni az ellenféllel az összes bábuját. Aki lép és ütni tud, az köteles is ütni.  

- Saját készítésű papírfigurák – Ezt a gyerekek maguk is elkészíthetik. Megrajzolnak egy tetszőlegesen kiválasztott képet, pl: egy babát, fát vagy autót. Kiszínezik és kivágják egy kis füllel az alján, aminek segítségével meg tud majd állni a az oldalán. Az így kapott figurát dísznek is ki lehet tenni a polcra vagy be lehet tenni más játékba is egy elemként. Pl: babaházba egy papírbabát. 

-  Társasjátékok – Olyanokat választottunk, amik kicsi gyerekeknek, óvodásoknak valók. Egérfogó – Minden játékos két pörgettyűt pörget meg, ami megmutat egy színt és egy irányt. A játékosnak meg kell találni azt a kártyát, amin a pörgetett szín és irány szerepel. És az egér arra szalad el a cica elől. Az nyer, aki a legtöbb kártyát összegyűjti. Fejleszti a szín- és formafelismerést.

Itt is ott Egy képet kell kirakni egy csukott szemmel húzott kártyából és a három hozzá tartozó kártyából minden játékosnak. Majd válaszolnia kell a képhez tartozó kérdésekre, amit a játékvezető tesz fel. Ha jól válaszol, jutalomszimbólumot kap. Az nyer, aki a legtöbb szimbólumot gyűjti. Fejleszti a megfigyelőképességet és a memóriát.

 Ki vagyok?– Testrészek alapján kell a gyerekeknek felismerni, hogy melyik állatot ábrázolja a kép. Fejleszti a kombinatorikát és a koncentrációt.

- Makaó – Magyarkártyával játszható, ketten vagy akár többen is. Színre színt, számra számot kell rakni. A hetes különleges lap, a következő játékos kettőt fel kell húzzon, ha azt kapta, vagy ha rátesz ő is egy hetest, akkor az azt követő játékos már négy lapot kell felvegyen.  

- Uno – Makaóhoz hasonló kártyajáték, csak nem magyarkártyával játszható, hanem uno kártyával, aminek kicsit mások a figurái és fordulhat a sorrend is a játékban.

- Puzzle – Ez a játék egyedül is játszható. Vannak rajongók, akik 1000 darabos puzzle-t is könnyen kiraknak. Kis gyerekeknek olyan puzzle ajánlott, ami kevés és nagyméretű darabokból áll. 

- Ország-város – Mindenki írja fel egy lapra oszlopok tetejére, hogy: ország, város, fiú, lány, növény, állat, autó, folyó, tárgy. Megállapodtok egy betűben (pl: b) és mindenkinek azzal a kezdőbetűvel kell írnia szavakat az oszlopokba. pl: Belgium, Budapest, Béla, Bea, borsó, búbosbanka, BMW, Berettyó, balta. Ha kész vagytok, mindenki elmondja, hogy mit írt és ha olyan szót találtál, amit más nem írt, akkor kapsz 1 pontot érte. A sorvégi oszlopban számoljátok a pontokat.     

- Gombfoci – Két csapat van, mindketten különböző színű gombokkal, azaz játékosokkal vannak. Ujjal kell pöckölni a játékosokat és így lőnek rá a labdára, azaz egy kisebb gombra, általában inggombra. A cél, hogy gólt lőjenek a kapuba. Egyedül a kapust lehet állítgatni kézzel a kapura lövés előtt.  

- Memória képpárosító játék – Ezt akár házilag is el lehet készíteni. A képek hátának egyformának kell lenni, azzal az oldalukkal felfelé fordítva vannak letéve az asztalra. A hátoldalukon különböző képek vannak, mindegyikből két darab. A kezdő játékos felfordít két lapot és ha azonosat fordított fel, akkor az övé lesz és újra próbálkozhat. Fejleszti a memóriát, ha meg tudja jegyezni egy gyerek, hogy melyik kártyán volt azonos kép egy újonnan felfordított képpel.

-Online tanulásban segítség- Játékos formában gyakorlhatját együtt a csalás a számmágussal a helyesírás mágussal és a betűmágussal. Fel sem tűnik a vidáman eltötltött percek alatt a tanulás.

-Ha szeretnétek, hogy gyermeketek az érzelmeiről nyíltan tudjon veleke beszélni, ajánlom figyelmetekben az érzelem-mese társasjátékot!

Hajrá, kezdődjön a vidám tanulás! Nézd meg az összes társasunkat egy helyen: társasok