A csecsemők egészséges lábbal, talppal rendelkeznek, és bizony a szülő felelőssége, hogy a láb- és a talpizomzat megfelelően erősödik-e.
Az ortopédiai elváltozások nagy része bizony azért alakulhat ki, mert nem megfelelő gyerekcipőt adunk a kicsik lábára – merev és kemény talpú gyerekcipőt. Fontos ugyanis, hogy a lábfej egésze dolgozzon járástanulás közben, de a boka tartása sem elhanyagolható a folyamat szempontjából.
A legjobb, ha a kisded sokat van mezítláb, méghozzá egyenetlen talajon – föld, füves terület -, ahol a lábizmok munkára vannak fogva. Ugyanakkor vannak egyszerű és szórakoztató gyakorlatok is a talp edzésére, mint például az apró tárgyak – golyók, ceruzák – lábujjakkal való felvétele a földről. Itt olvashattok előző blogunkban róla bővebben!
De hogy is jön a képbe a supinált cipő?
Amit elsőként fontos leszögezni, hogy nem kell minden gyereknek supinált cipő, csak indokolt esetben.
Épp úgy, ahogy mi felnőttek sem hordunk ok nélkül ortopédiai talpbetétet. A leggyakoribb probléma a "lúdtalp" és a "csámpás láb". Ezek az elváltozások a sarokcsont bebillenésére (a lábszár és a sarokcsont nem egymás tengelyében helyezkedik el) és a boltozatok ellapulására, eltűnésére vezethetők vissza. Ezek a deformitások az esetek döntő többségében kisgyermekkorban megfelelő lábbeli használatával korrigálhatók.
Ezt a korrekciót segíti a speciális gyerekcipő választéka. (részlet Bátori Anna: Lábterápia című szakkönyvéből)
A supinált cipő egyfajta beépített, döntött talpú talpbetéttel rendelkezik, magasan vezetett erősített kérge és felsőrésze pedig, a gyerek lába számára biztonságot jelent. Takarja továbbá a láb külső és belső oldalát, körülöleli és stabilizálja a lábtőcsontokat. A speciális sarokrész a lábboltozat optimális kialakulását segíti.
Gyakran a hosszantartó lábfájdalom miatt kerül a gyermek lábára supinált cipő. Fontos, hogy mielőtt ilyen cipővásárlásra adnánk a fejünket, látogassunk meg egy gyermekortopédust, hiszen, előfordulhat, hogy más okozza a panaszokat.